Tablety z ekranem IPS

POSTED BY IN Tablety


Niejeden z nas zetknął się z problemem słabej jakości obrazu na ekranie tableta przy słonecznej pogodzie lub w miejscach zacienionych. Nieraz także zauważyłeś zdecydowane pogorszenie jakości obrazu i zakłamanie kolorów podczas oglądania tabletu w grupie kilku osób, lub pod złym kątem. Przyczyną są słabej jakości ekrany tabletów wykonywane w technologii TN. Jak temu przeszkodzić?

Zalety matryc IPS

Tablety z ekranem IPS

Jeżeli na zakup tableta Lenovo w sklepie internetowym  możesz przeznaczyć nieco więcej środków, należy zdecydować się na kupno urządzenia wyposażonego w ekran IPS. Dlaczego? matryca wykonana w technologii IPS to dzisiaj bezwzględnie najlepszy wyświetlacz zarówno w tablecie jak i w monitorze komputera. Jedyną wadą jest wyższa cena tabletu, który posiada tego typu matrycę.

 

Co to jest wyświetlacz IPS?

 

Funkcjonowanie matryc wyposażonych w ten system można najlepiej wyjaśnić na przykładzie oglądania filmu. Użytkownicy niedrogich tabletów Overmax czy tanich tabletów Lark , którzy siedzą po bokach ekranu mogą mieć dość poważny kłopot ze śledzeniem akcji w filmie. Dzieje się tak także w przypadku klasycznych monitorów komputerowych LED wykonanych w technologii TN, gdzie kryształy są rozłożone równolegle do siebie.

Tablety z ekranem IPS

 

Wyświetlacz IPS, czyli In Plane Switching to system, który polega na równym na całym ekranie rozłożeniu kryształów. Dzięki temu światło nie jest rozpraszane. Na ekran można patrzeć z każdej strony, bez potrzeby ustawiania go pod odpowiednim kątem. Praca z urządzeniem wyposażonym w IPS jest więc szczególnie wygodna i efektywna. Możemy pracować nawet wtedy, kiedy urządzenie jest ustawione niemal bokiem do nas – może to być nawet 170 stopni.

 

 Dla kogo kupić  tablet z matrycą IPS?

Tablety z ekranem IPS

Kiedy może najbardziej przydać się IPS? Najczęściej w sytuacji, w której z tabletu zamierza korzystać więcej ludzi, np. po to, by obejrzeć film lub przeglądać strony internetowe. W normalnym układzie każda osoba, która nie znajduje się na wprost ekranu będzie miała problem z widocznością poszczególnych elementów. Ekran to także idealne rozwiązanie dla wszystkich ludzi, którzy z tabletu korzystają w ramach pracy. Chodzi np. o grafików komputerowych, czy architektów. Podczas wykonywania tego typu robót nie może być mowy o żadnych przekłamaniach – np. dotyczących koloru czy kontrastu. Jeśli więc budżet na zakup tabletu nie jest specjalnie ograniczony, zdecydowanie warto wybrać tablet z matrycą IPS. Jest to technologia, która ma swój czas dzisiaj i pozwala na znacznie bardziej przyjemną i efektywną pracę. Coraz większa liczba markowych wytwórców wyposaża swoje tablety właśnie w tego typu wyświetlacze. Dotyczy to nie tylko znanych i cenionych producentów i ich droższych modeli jak tablety Samsung Galaxy , czy tablety Apple Ipad , ale także coraz częściej urządzeń określanych mianem kategorii budżetowej.